Naslovna » Kako voleti sebe? Krenite sa pravilnom negom kose!
Kosa

Kako voleti sebe? Krenite sa pravilnom negom kose!

kako negovati kosu

Da li je raskošna kosa sa reklame samo mit ili pravilnom negom kose možemo ispuniti obećanja sa TV-a? Saznaj kako izgleda pravilna nega kose.

Lepoti svoje kose doprinosimo negovanjem „spolja“, tako što biramo odgovarajuće preparate za naš tip kose. Ipak, i „unutrašnja“ nega kose je veoma važna. Šta to znači? Naša kosa će i te kako biti zahvalna za redovan unos vitamina i minerala, koji direktno utiču na njeno zdravlje.

 

Samo zdrava i negovana kosa može da odgovori modernim frizerskim trendovima.

 

Ali, hajdemo redom! U nastavku teksta, pročitaćeš o svemu što te do sada zanimalo, ali i stvaralo dilemu u vezi sa pravilnom negom kose. Na tebi je da pravila ispoštuješ i vremenom primetiš kako tvoje samopouzdanje raste!

Nega kose prema tipu

Da bi ti bilo lakše da praktikuješ pravilnu negu kose, grupisali smo negu prema tipovima kose.

Ravna kosa

Ova kosa se samo čini jednostavnom za održavanje. To što je ravna i ne zahteva poseban tretman, predstavlja zabludu. Osnovna karakteristika ovog tipa kose je da prirodno ulje lakše sklizne niz dlaku i tako je masti.

Prvo pravilo je da, naprotiv, ne treba često prati ovu kosu. Tako se stimuliše proizvodnja ovog ulja, koja ne bi trebalo da bude prekomerna.

Važno je da ravna kosa bude redovno hidrirana. Regeneratori sa dodatkom ulja jojobe, argana ili kokosa su odlično rešenje! Pravilno nanošenje ovog balzama podrazumeva da kosu nahraniš od polovine vlasi na dole. Nikako nemoj koren tretirati jer ćeš ga dodatno razmastiti.

Ravnoj kosi često nedostaje volumen, pa uz kvalitetnu penu za kosu ovo možeš uspešno postići. Nanesi je na dlanove, a onda i na vlažnu kosu, provlačeći kroz kosu celom dužinom vlasi. 

Talasasta kosa

Sa talasastom kosom je potreban oprez. Neadekvatna nega kose može dovesti do mašćenja korena i sušenja krajeva. Radi postizanja glatke i sjajne kose, bar sat vremena pre pranja, umasiraj u koren kokosovo ulje, maslinovo ili ulje od bundevinih semenki. Za bolji efekat, možeš i prespavati sa ovim uljem na glavi. Kosu umotaj u peškir.

Nepovoljan uticaj sunca je najprimetniji na talasastoj kosi. Svetski frizeri tvrde da je jojobino ulje rešenje za situacije kada je kosi potrebna ekstremna hidratacija. Utrljaj ga na krajeve i ostavi da prenoći na njoj, pa tek onda operi kosu.

Da bi talasi bili izdefinisani tokom celog dana, najbolje bi bilo da pred spavanje upleteš najobičniju pletenicu ili više njih. Ujutru će ti kosa biti talasasta, a frizura će se duže zadržati.

Vesna je mlada devojka koja je dugo imala problem sa retkom kosom koja je vremenom počela da opada.

Na sve načine je pokušavala da dođe do rešenja! Posle dugo vremena, uspela je da nađe ključnu stvar za kosu koja raste kao iz vode.

Sada Vesna ima GUSTU, SJAJNU I JAKU KOSU KOJA NE OPADA.  

Na ovom linku pročitajte o čemu se radi: https://onaportal.com/zelis-da-ti-kosa-raste-brze-nego-inace/

Kovrdžava kosa

Iako veoma atraktivna i egzotična, kovrdžava kosa nekada može predstavljati pravu brigu. Problem nastaje kada je suviše suva ili kada simpatične kovrdže izgube svoju formu.

Za razliku od ravne, zbog kovrdži je onemogućeno da prirodno ulje sklizne niz celu dlaku. Na ovaj način se zadržava pri korenu dlake. Ostatak vlasi ne dobija dovoljnu hidrataciju prirodnim putem, pa joj je potreban tretman odgovarajućim regeneratorima ili maskama.

Bilo da izabereš maslinovo, jojobino ili arganovo ulje za kosu, nećeš pogrešiti, Ipak, poželjno je da balzame ili maske sa ovim uljima nanosiš dva puta nedeljno, uz redovno pranje kose. 

kako negovati kosu

Pravilno pranje i sušenje kose

Nega kose, bez obzira na tip, započinje pravilnim pranjem kose! Učestalost pranja ne bi trebalo da bude veća od 3-4 puta nedeljno. Zašto je to tako? Često pranje kose direktno narušava produkciju prirodnih ulja i negu skalpa.

Možda si, ipak od onih žena kojima se kosa do te mere masti, pa si prinuđena da svakodnevno pereš kosu? Ukoliko je to slučaj, kosu peri ekstra blagim šamponima, neutralne ph vrednosti.

Veoma je važno da odabereš šampon bez sulfata, silikona i parabena. Sulfati su prava mala zamka. Zbog svoje strukture, prilikom pranja stvaraju velike količine pene. Tako stičeš utisak da vrlo temeljno i ispravno neguješ svoju kosu. A istina je drugačija! Sulfati utiču veoma agresivno na vlasište – isušuju ga i menjaju njegovu strukturu. I ne samo to, svojim dejstvom na skalp, doprinose narušavanju prirodnog lučenja ulja i peptida. Silikoni nisu nužno štetni.

baner

Štaviše, mogu se pronaći u brojnim serumima za negu krajeva kose. Ali postoje oni, koji zajedničkim dejstvom sa sulfatima deluju vrlo pogubno na kvalitet tvoje kose. Parabeni su neretko prisutni u šamponima. Brojna istraživanja nas sa razlogom zabrinjavaju jer ukazuju na vezu između upotrebe parabena i povećanja ozbiljnih oboljenja.

Kada je žurba i nemaš dovoljno vremena, sasvim je ok da koristiš šampon za suvo pranje. Ovako ćeš produžiti dane između dva pranja kose. Ovaj šampon se pakuje u spreju i pomaže ti da kosa izgleda kao sveže oprana.

Preporuka je da se nanosi na koren kose i to pred spavanje. Ujutru će kosa imati još više volumena, nego da je naneta samo par minuta pred izlazak iz kuće. Nakon toga, trebalo bi da nežno raščešljaš kosu. Danas su kozmetičke kuće toliko izašle u susret ženama, da na tržištu možeš naći i šampon za suvo pranje u bojama. Korišćenjem ovog šampona, osvežavaš i boju kose.

Neka tvoja navika postanu biljni šamponi za kosu. Sa svim aktivnim sastojcima koje poseduju, biljni šamponi mogu oporaviti kosu od korena, celom dužinom vlasi. Sigurni smo da si toliko puta čula za pozitivno dejstvo kamilice, hajdučke trave, lavande ili nane. A možda si i isprobala neki od šampona sa ovim biljnim sastojcima? Veoma su efikasni za sve tipove kose, ali i karakteristična stanja – perut, seboreju na glavi itd. Nije svaki biljni šampon preporučljiv za tvoju kosu, pa se prethodno raspitaj u vezi sa sastojcima i dejstvom na tvoj tip kose.

Sušenje kose može biti veoma delikatno u nezi tvoje kose, verovala ili ne?! Fen nam štedi vreme, ali topao vazduh iz njega je nepovoljan za sjaj i jačinu vlasi. Nakon što si oprala kosu, umotaj je u peškir koji će upiti višak vlage. Prosuši kosu na 5 minuta, a onda pusti da se do kraja sama osuši. Tek onda raščešljaj, jer nema ništa gore nego da češljem prolaziš kroz vlažnu kosu.

Regenerator i serum za kosu

Svetski frizeri smatraju da su regeneratori i serumi neizbežan deo pravilne nege kose. Bez obzira kojem tipu tvoja kosa pripada, uz adekvatnu formulu i redovnu upotrebu, tvoja kosa će biti hidrirana, sjajna i ojačana. Već prvi efekti se primećuju nakon nanošenja regeneratora, odnosno pranja kose.

Pravilno nanošenje regeneratora podrazumeva da se koristi uz svako pranje kose. Nakon šamponiranja kose, nanesi balzam na celu kosu, izbegavajući koren. Ostavi ga da deluje par minuta, Raščešljaj kosu i isperi. Postoje čak i regeneratori koji se ne ispiraju, pa momentalno ostavljaju tvoju kosu glatkom i mekanom.

Serumi su prava bomba kvalitetnih sastojaka koji regenerišu krajeve kose. Serum za kosu sadrži hranljiva ulja i aktivne sastojke koji oblažu i štite folikulu dlake. Ovaj sloj štiti kosu od vlage, visokih temperatura i drugih nepovoljnih uticaja. Nakon što si oprala i osušila kosu, nanesi svoj serum na dlanove, i to samo par kapi jer je koncentracija hranljivih sastojaka u njima velika. Utrljaj ga u krajeve kose i nemoj ispirati.

Redovno šišanje

Vremenom, i pored korišćenja kvalitetnog biljnog šampona, kosa se neminovno krza, krajevi cvetaju. To je prirodan proces. Radi očuvanja zdravlja kose, svetski frizeri preporučuju da skraćuješ krajeve kose na svakih 6-8 nedelja. Na ovaj način će se tvoja kosa regenerisati, dobiti na punoći i na taj način biti podstaknut dalji rast.

Uz savet za redovno šišanje krajeva, skrećemo ti pažnju i na češljanje kose. Možda nisi ni pretpostavila koliko je pravilno provlačenje četke kroz kosu važno. Ovim ritualom, koji treba da praktikuješ svako jutro i pred spavanje, podstičeš cirkulaciju kože glave i tako podstičeš jačanje korena kose.

Pravilno češljanje kose se vrši od krajeva, prema korenu. Ovo je važno zbog eventualno zamršenih krajeva koji se, nemarnim češljanjem, mogu iskidati. Iz istog razloga je preporučljivo da izabereš četke od prirodne dlake, umesto plastičnih.

Svaka frizura će drugačije izgledati sa negovanom kosom – od pletenica do strogih punđi. Ipak, ne zaboravi da su jake gumice ili šnale za kosu neprijatelj tvoje kose. Zategnuta balerina punđa možda izgleda uredno, ali na ovaj način, rizikuješ kidanje i proređivanje kose. Predlažemo ti da koristiš gumice i šnale koje samo blago zatežu tvoju frizuru.

nega kose

Pravilna ishrana za jaku kosu

Izbalansiranom ishranom, nahranićeš svoju kosu, a ona će ti zahvaljivati jakom vlasi, sjajom i volumenom. Dakle, na svom tanjiru treba da imaš namirnice bogate vitaminima za kosu, omega-3 masnim kiselinama, proteinima i cinkom.

Dovoljan unos biotina, odnosno kompleksa vitamina B, zaslužan je za lepu kosu, nokte i kožu. Njegov doprinos se ogleda u povećanju elastičnosti, zaštiti od suvoće i proizvodnji keratina (čini strukturu dlake). Uvrsti u svoju redovnu ishranu sve one dragocene izvore ovog vitamina – žitarice, braon pirinač, sočivo, grašak, kvasac u prahu, itd.

Vitamin A (retinol) je izvanredan antioksidans koji se bori protiv slobodnih radikala, nepoželjnih i za kosu. Podstiče produkciju prirodnog ulja iz skalpa, pa ti ga preporučujemo putem unosa šargarepe, spanaća, breskve, itd. Ipak, treba biti oprezan u količini koja se unosi jer pri preterivanju, možeš izazvati kontraefekat – opadanje kose na temenu.

baner

Vitamin E je, takođe antioksidans. Njegove blagodeti se najčešće povezuju sa regeneracijom kože i odlaganjem starenja. Funkcija ovog vitamina je u podsticanju cirkulacije krvi, pa tako i rastu nove kose. Svaki put kada grickaš soju, lešnike, lisnato povrće, seti se da ovaj vitamin doprinosi i jačanju imuniteta, pa je ujedno uspešan borac protiv opadanja kose.

Ukoliko primetiš da ti je kosa postala beživotna, bez volumena i lomljiva, možda u tvojoj ishrani manjka proteina. Kvalitetna riba, živinsko meso, jaja i salata su bogate omega-3 masnim kiselinama i proteinima koji regenerišu folikulu dlake. Podrazumeva se da nekoliko porcija voća i povrća budu svakodnevno prisutni u tvojoj ishrani.

I naravno – voda. Značaj unosa 2-3 litre vode je toliko puta spomenut. Naravno, sa razlogom. Hidratacija organizma se odražava na sve naše organe, pa i na kosu.

Još neki od dragocenih saveta za negu kose odnose se na zaštitu od nepovoljnih uticaja iz okoline. Osim što je sunce, primarno, postalo nezdravo za našu kožu, jednako je ugrožena i kosa. Izlaganju kose intenzivnom UVA i UVB zračenju, rizikuješ njeno sušenje, pucanje i beživotnost.

Savetujemo ti da na letovanje uvek poneseš neki od preparata koji u sebi sadrže zaštitu od sunčevog zračenja. Neretko se oni ne ispiraju, već nanose nakon kupanja u moru ili bazenu, kako bi njihova hranljiva svojstva dubinski obložila folikulu dlake. Još bolje rešenje bi bilo nošenje plivačke kape koja će zaštiti kosu od direktnog uticaja sunca ili hlora.

I za kraj – savetujemo te da spavaš na svili! Da, dobro si pročitala. Jastuk od pamuka ili svile proizvodi najmanje trenje između tvoje kose i tkanine jastuka.

Test