Jogurt se prvi put pominje u starim zapisima iz vremena mongolskog osvajača Džingis-kana, tako da ovaj mlečni proizvod potiče sa Bliskog istoka. Bugarska je prva evropska zemlja u kojoj se jogurt "odomaćio" i postao deo svakodnevne ishrane. Pošto se zna da su Bugari dosta dugovečan narod, često se govori kako je za to zaslužna baš ova namirnica. U Bugarskoj deca počinju da konzumiraju jogurt već u trećem mesecu života pa sve do kraja svog životnog veka i to kao dodatak uz skoro sva jela.
Danas je jogurt širom sveta raspostranjena namirnica koja s pravom zauzima visoko mesto na listi zdrave hrane.
Jogurt se dobija prirodnim procesom fermentacije mleka uz prisustvo bakterija. Taj proces podrazumeva prelazak mlečnog šećera (laktoze) iz mleka u mlečnu kiselinu koja se nalazi u jogurtu. To je prva prednost jogurta u odnosu na mleko sa tačke gledišta varljivosti hrane. Jogurt se mnogo lakše vari i pogodan je za ishranu osoba koje su netolerantne na laktozu.
Zatim, jogurt ima visoku hranljivu vrednost uz malo kalorija, sadrzi visok nivo kalcijuma i proteina a pri tom povećava apsorpciju kalcijuma i vitamina B u organizmu, unetih kroz druge namirnice.
Redovna konzumacija ovog napitka zasigurno blagotvorno deluje na organizam, krepi, osvežava, produžava životni vek, pa da nabrojimo koje su konkretne zdravstvene prednosti jogurta:
- jača imunitet organizma
- blagotvorno deluje na zdravlje debelog creva
- sprečava zatvor
- snižava nivo lošeg holesterola u krvi
- ubrzava proces ozdravljenja nakon infekcije creva
- sprečava i smanjuje učestalost vaginalnih gljivičnih infekcija
- koristan je u periodu i nakon perioda uzimanja antibiotika
- olakšava varenje hrane
- podoban je za ishranu dojenčadi i starijih osoba
- koristan je u periodu dijetalne ishrane
- preporučuje se za mršavljenje jer utiče na gubitak masnih naslaga uz očuvanje mišićne mase
- povećava apsorpciju kalcijuma i vitamina B
Kako se pravi jogurt?
Na sreću, danas je jogurt tokom cele godine svima lako dostupan, svrstan je u osnovne namirnice koje su sastavni deo velikog broja prodavnica hrane, sa koliko-toliko pristupčnom cenom. Ipak, ako znamo i jednostavan recept kako se pravi jogurt, zašto ga nekada ne bi napravili i sami.
Da bi pripremili 1 litar jogurta potrebno nam je samo 1 litar svežeg mleka i 0,5 dl jogurta.
Priprema:
Mleko malo zagrejati (da dostigne temperaturu od 40-42 stepena). Nakon toga, u mleko dodati pripremljeni jogurt, dobro promesati, poklopiti sud i ostaviti da odstoji 3 do 4 sata, na toplom. Obično je potrebno toliko vremena da bi se mleko "pojogurtilo" (kako to nas narod ima običaj da kaže).
Nakon toga, jogurt staviti u frižider i kada se ohladi spreman je za svaku upotrebu.
Kako napraviti voćni jogurt?
Sada kada smo uspešno napravili jogurt, hajde da odemo korak dalje pa da napravimo i voćni jogurt.
Za pripremu voćnog jogurta potreban nam je jogurt (recimo 1 litar), malo šećera (nije obavezno) i naravno voće po želji (maline,jagode, kajsije... od 300-500 grama).
Priprema:
Pre svega, voće dobro izmiksati (u blenderu ili mikserom), nakon toga dodati jogurt, šećer po ukusu, sve još malo umutiti mikserom i to je sve.
Izvor: priroda-leci-sve.com