1. Jabuke
Šta sadrže: Antioksidante i puno ukusnih vlakana - jedna jabuka sa kožom sadrži 20 odsto preporučenog dnevnog unosa vlakana za većinu žena.
Zašto su zdrave: Konzumiranje jabuka je povezano sa nižim rizikom od nekoliko vrsta raka, bolesti srca, astme, tip 2 dijabetesa i moždanog udara.
Sorte: Postoji mnogo sorti jabuka među kojima su crveni i zlatni delišes, jonagold, ajdared, gala, elstar, gloster itd.
Savet: Trudite se da jedete različite vrste jabuka.
2. Borovnice
Šta sadrže: vitamin C, vlakna, antioksidante
Zašto su zdrave: Borovnice su pakovane sa antioksidantima kao što su antocijanini, koji daju borovnicima njihovu boju, i pomažu telu da se bori sa karcinomom i ometaju reprodukciju ćelija raka. Borovnice smanjuju rizik od raka dojke, bešike, jednjaka, kože i raka pluća.
Drugo zdravo voće: jagode, kupine, maline
Savet: Uštedite novac tako što ćete odabrati smrznute ili konzervirane borovnice, ali izbegavajte sorte koje su pakovane u šećer.
3. Cimet
Šta sadrži: Ovaj domaći začin je pun antioksidanata, jedinjenja koja oslobađaju opasne slobodne radikale iz tela.
Zašto je zdrav: Istraživanja su pokazala da veoma mala količina mlevenog cimeta, manje od pola kafene kašičice dnevno, snižava nivo šećera u krvi kod osoba sa tipom 2 dijabetesa. Takođe cimet smanjuje u krvi nivo ukupnog holesterola, triglicerida, uključujući ("loš") holesterol.
Ostali zdravi začini: karanfilić, origano i peršun
Savet: Za super hranljivi obrok, kombinujte seckane orahe, sušene jabuke i zdrav posuti cimet.
4. Tamna čokolada
Šta sadrži: antioksidante flavonoide kao što su procianidin i epicatechin
Zašto je zdrava: Razna jedinjenja u tamnoj čokoladi doprinese zdravlju srca spuštajući krvni pritisak, smanjuje nivo "lošeg" holesterola, povećava nivo "dobrog" holesterola i deluje na zdrav protok krvi. Pored toga, tamna čokolada može da pomogne u održavanju zdravog nivoa šećera u krvi i poboljšava funkciju bubrega, zdravlja mozga i imunog sistema.
Ostali zdravi izvori flavonoida: čaj, crveno vino
Savet: Izaberite tamnu čokoladu sa 40-70 odsto sadržaja kakao zrna. Preskočite mlečne čokolade- mleko se vezuje za antioksidante i čini ih nedostupnim telu za korišćenje. Isto tako, ne pijte mleko, kada jedete tamne čokolade.
5. Mahune od soje
Šta sadrži: Isoflavonoid, vlakna i vitamine A i C.
Zašto je zdrav: "Edamame"-mlade mahune od soje su kompletan protein, što ih čini odličnim izborom za vegetarijance. Ona pomaže u snižavanju nivoa ("lošeg") holesterola, smanjuje napad vrućine u menopauzi žena i može da pomogne u borbi protiv raka prostate.
Ostala zdrava hrana od soje: tofu sir, sojino mleko, soja pljeskavice...
Savet: Kuvajte smrznute mahune, isperite sa hladnom vodom i isisajte mahunu iz čaure.
6. Laneno seme
Šta sadrži: To je najbolji izvor omega-3 masnih kiselina, poznat kao alfa-linolenska kiselina (ALK). Takođe sadrži rastvorljiva vlakna i biljne estrogene koji se nazivaju lignani i imitiraju delovanje estrogena u telu.
Zašto je zdravo: laneno seme može da poboljša zdravlje srca snižavajući krvni pritisak, zapaljenja, nivo triglicerida u krvi i pomaže da se spreči formiranje ugrušaka u arterijama. Neke studije sugerišu da takođe može da smanji rizik od nekih vrsta raka.
Ostali zdravi izvori lana: žitarice lana,brašno od lanenog semena...
Savet: Ne zamarajte se sa celim lanenim semenom-naše telo ne može da ga lako svariti, tako zdrave sastojke u njima ne apsorbujemo.
7. Beli luk
Šta sadrži: širok spektar jedinjenja u borbi protiv raka, uključujući i kvercetin, alicin i alil sulfid.
Zašto je zdrav: Redovno konzumiranje belog luka smanjuje rizik od raka želuca, debelog creva i rektuma, a možda i drugih vrsta raka. Studije takođe pokazuju da beli luk može da smanji nivo šećera u krvi i nivo insulina.
Ostalo zrdavo povrće: crni luk, praziluk, luk vlasac...
Savet: Beli luk može da deluje kao razređivač krvi, pa izbegavajte velike količine ako ste trudni, idete na operaciju ili ste uzimate po receptu lekove za pritisak, kao što je varfarin.